Kapitel 6
Prediktiv analys och kompetensplanering
Prognoser, scenarier och osäkerhet som beslutsstöd utan att låsa människors framtid med etiketter.

6.1 Formulera användbara frågor
Kompetensplanering försöker förutse behov av förmågor och resurser. Frågan måste vara tillräckligt konkret för att styra ett beslut: vilka kompetenser kommer att saknas, när och under vilka antaganden? Att förutsäga utan planerad åtgärd kan ge dyr och föga användbar information.
Aggregerade prognoser bör skiljas från individuella uppskattningar. Ett gemensamt utbildningsbehov kräver inte nödvändigtvis att varje person poängsätts. Den minst ingripande nivån som är förenlig med syftet minskar riskerna och underlättar tolkning.
6.2 Personalomsättning och kausalitet
Modeller för personalomsättning identifierar samband mellan historiska data och observerade avgångar. De visar inte automatiskt varför någon kommer att lämna sin anställning eller om en åtgärd kommer att hindra det. Poängen kan ändras när arbetsmarknaden eller arbetsvillkoren förändras.
Ansvarsfull användning undviker att göra prognosen till en etikett som begränsar möjligheter. Åtgärderna ska förbättra villkor och erbjuda stöd, inte bestraffa en tillskriven avsikt. Hypoteser om orsaker kräver andra upplägg och underlag än enkel klassificering.
6.3 Tidsbaserad validering
Valideringen måste följa tidsordningen när framtiden ska prognostiseras. Att blanda senare information med träningsdata ger en missvisande utvärdering. Även variabler som indirekt avslöjar utfallet som ska förutsägas måste undvikas.
Enkla referensmodeller måste jämföras, fel dokumenteras och stabiliteten granskas. Ett enda träffsäkerhetsmått kan dölja betydande brister. Kostnaden för ett falsklarm och för ett oupptäckt fall beror på den planerade åtgärden och dess effekter på människor.
6.4 Scenarier och förmågor
Scenarier utforskar rimliga framtider utan att framställa dem som säkra. De kan kombinera efterfrågan, tekniska förändringar, rörlighet och tillgång till kompetens. Värdet ligger i att synliggöra antaganden och undersöka beslut som håller för flera möjligheter.
Planeringen ska omfatta intern utveckling, omformning av arbete och rekrytering där det behövs. En prognos om brist innebär inte att ersättning av personer är det enda svaret. Den kan också visa behov av bättre utbildning, tillgänglighet eller villkor för att behålla kunskap.
6.5 Uppföljning och avveckling
Efter införandet ska förändringar i data, fel och den faktiska användningen av prognoser granskas. En modell kan fortsätta fungera tekniskt men inte längre fylla det ursprungliga syftet. Granskningen ska omfatta både prestanda och oförutsedda följder.
Avveckling är ett legitimt alternativ när nyttan inte är belagd eller risken inte kan begränsas. Dokumentationen ska förklara vad som ersätts, hur kontinuitet säkras och hur förändringarna kommuniceras till dem som använde resultaten.
Frågeformulär
Kapitelförståelse & HR-dilemman
Dilemman ger inga moraliska poäng och används inte för att bedöma sökande.